Erkeklerde Kasık Ağrısının 5 Sebebi ve Çözümü

Erkeklerde, ergenlik öncesi, ergenlik  sırasında ve ergenliğin bitmiş olduğu durumlarda görülebilen kasık ağrısının türlü, türlü nedenleri bulunur. Kasık cinsel organın yer aldığı bölge olmasından dolayı kişiyi gereksiz şüphelere iter. Bu şüpheler bazen yerinde olabildiği gibi bazen de kişiyi boş yere üzer ve endişelendirir. Bu yazıyı okuyarak erkeklerde kasık ağrısı neden olur ve çözümleri nelerdir sorularına cevap bulabilirsiniz.

1- Fıtık ve Fıtık Türleri

Sinsi bir hastalık olması ile bilinen fıtık genellikle ağrıyı tamamen alakasız bir yerde ortaya çıkarır. Eğer fıtık sahibi iseniz kasığınızda ağrı hissetmeniz doğal bir durum. Aynı zamanda ağır yük taşımak, egzersiz yapmadan önce ısınmamak bu tür ağrılara en büyük sebeplerden birisi.

2- Kas Zedelenmesi, Gerilmesi veya Yırtılması

Kasık esnetilmeden zorlandığı takdirde büyük sakatlıklara gebe bir noktada, bu sebeple koşmadan, ağır yük kaldırmadan, antrenmana girmeden bu birleşim noktasını uygun hareketlerle esnetmelisiniz. Esnetmeden girilen egzersiz ve antrenmanlarda bölge çok zorlanabilir ve kaslarda gerilme meydana gelir. Birkaç gün sonra geçebilen bu ağrılar uzun bir süredir yakanızı bırakmıyorsa kas zedelenmesine veya yırtılmasına maruz kalmış olabilirsiniz. Bunun için en iyi yapılacak şey doktorun yolunu tutmaktır.

3- Testis Kanseri, Torsiyonu, Şişme veya Testislere Darbe Alınması

Çocuk sahibi olmanız için büyük önem taşıyan testisler daha iyi sperm üretimi için vücudun dışında vücut sıcaklığından daha soğuk bir yerde tutulur. Bu ise onları daha “savunmasız” bir hale getirir. Eğer kasıklarınıza veya testislerinize bir şekilde darbe aldıysanız kasık ağrısı çekmeniz normal. Oldukça esnek olan testisler kendiliğinden normale dönecektir. Fakat darbe sonrasında morarma, kanlanma veya şişme gibi belirtiler görülüyorsa geç kalmadan hastaneye gitmeniz gerek.

Darbe alma dışında vücudun kendi kendine geliştirdiği bir takım semptomlar var. Örneğin testis kanseri (tümörü), testis torsiyonu ve testis şişmesi. Hayalar ile ilgili onlarca hastalık bulunmasına rağmen bu saydıklarımız kasık ağrısı yapabilecek türden. Hayalarda görülen kanser ve tümör çeşitlilik gösterebilir. Bu sebeple doktora görünmek en iyi seçimdir. Testis dönmesi, bağlanması yani torsiyonu ise testisin, spermleri iletmesini sağlayan kanalların birbirine dolanmasıdır. Bu durum geç kalındığı takdirde kısırlığa gider.

Son olarak testis şişmesi ise mikrobiyal bir durum olabileceği gibi belli bir cinsel etkileşime uğramış fakat ejakülasyon yaşamamış erkeklerde görülür.

4- Böbrek Taşı Düşürmek

Vücuda gereken mineralleri, tuzları ve elementleri yiyecek ve içecekler ile dışarıdan alırız. Kanımıza sindirimden sonra geçen bu maddeler böbrekte süzülürken birikebilir ve birikerek oldukça büyük hale gelirler. Buna böbrek taşı denir. Vücut böbrek taşlarını kendisi elimine edebilme yeteneğine sahip fakat bazı hastalarda taşlar çok büyük boyutlarda olmakta ve bu yüzden ameliyata girmeleri gerekmekte. Böbrek taşı kasık çevresinde ve yanlarınızda ağrı yapabilir.

5- Kasıklardaki Lenf Bezlerinin Şişmesi

Bakteri, virüs ve diğer mikroskobik tehditlerden korunmak için vücudumuzun uyguladığı savunma mekanizmaları vardır. Bu mekanizmalardan lenf bezleri ve sistemi, mikroskobik canlıları hapseder. Boyun, koltuk altı ve kasık gibi yerlerde bulunan lenf bezleri (lenf nodları), vücut saldırıda olduğu sırada, hasta olduğumuz sırada şişebilir. Hastalık geçtikten sonra 1 veya 2 hafta şişik kalabilen bu nodlar el ile hissedilebilecek şişikliktedirler ve dokunulduğu zaman ağrı yapabilirler. Kasık bölgesindeki lenf bezlerinden bir tanesi bile şişerse ağrı yaşamanız muhtemel.

Not: Hastalığınız geçmesine rağmen uzun süre şişik kalan lenf bezleri, lenf kanseri belirtisi olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.