Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı

Gestasyonel Diyabet, gebelik şekeri olarak bilinen gebelik sürecinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha önce diyabeti (şeker hastalığı) olmayan gebelerin %2-3’ünde bu sağlık problemi görülebiliyor. Gebeliğin 24-28. haftalarında şeker yüklemesi denilen test ile tanısı konulur.

Gestasyonel diyabet görülen anne adaylarında hem gebenin hem de bebeğin besin ihtiyaçlarını tam karşılayacak diyetler uygulanmalıdır. Özellikle gebenin beden kitle indeksine uygun kilo alımı sağlanmalıdır. Ne fazla kilo kaybı yaşanmalı ne de az kilo alımı yaşanmalıdır. Çünkü gebelik şekeri tanısı olan annelerde fazla kilo alımı olabilir. Peki, gestasyonel gebelik tanısı olan anne beslenmesinde nelere dikkat etmelidir?

1-Diyet Öğün Atlanmadan Uygulanmalı

Gestasyonel gebelik tanısı konulmuş bir gebe en az 3 ana 3 ara öğün yapmalıdır. Öğünlerin arası 2,5-3 saat kadar olmalıdır. Düzenli bir şekilde besin değerleri ile uyumlu, ihtiyacı olan besinleri bilinçli tüketmelidir.

2-Doğru Karbonhidrat Tüketilmeli

Diyabet hastaları gibi gestasyonel gebelik tanısı konan annelerde karbonhidrat yani şeker alımı çok önemlidir. Çünkü diyabet sadece kan şekerinin sürekli yüksek oluşu değil, kan şekerinin aniden düşmesidir. Yapılan araştırmalar gün içerisinde gebenin yeterli karbonhidrat almamasından dolayı bebeklerde gelişim geriliği olduğu tespit edilmiştir.

Tüketilen karbonhidratlar hızlı bir şekilde kan şekeri yükselten, basit şeker grubu besinlerden (çay şekeri, bal, reçel gibi) tercih edilmemelidir. Daha çok lif miktarı yüksek yavaş bir şekilde kan şekeri yükselten kompleks şekerlerden (çavdar, bulgur, makarna, tam tahıllar gibi) tercih edilmelidir.

3-Ara Öğünler Düzenlenmeli

Kan şekerini düzenli bir seviyede tutmak için ara öğünler çok önemlidir. Kan şekerinin aniden düşmesi hem anneye hem bebeğe zarar verebileceğinden ara öğünleri atlamadan en az 3 ara öğünlü diyetler uygulanır. Ara öğünlerde abur cubur tarzı besinler değil kuru yemiş, yoğurt, süt gibi besinler tüketilmeli.

4-Posalı Ürünler Tüketilmeli

Posa, karbonhidratlı ürünlerle tüketildiğinde karbonhidratlı besinin etkisini baskılar. Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatır. Bunun için her ana öğünde sebze, tam buğday ekmekleri çavdar gibi posalı besinler tüketilmeli.

5-Bol Su İçilmeli

Diyabet hastalığı su tüketimini artırır. Bununla birlikte gebelikte de su ihtiyacı artar. Günde en az 3 litre su alınmalıdır ve bir anda değil gün içine dağılmış şekilde tüketilmelidir.

6-Fazla Miktarda Meyve Ve Tatlı Tüketilmemelidir

Basit şekerlerden oluşan tatlılar kan şekerini çabuk ve çok yüksek seviyelere çıkarır. Meyvelerde bulunan fruktoz yani meyve şekeri de kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Günlük meyve ve meyve suyu tüketimine dikkat edilmelidir.

Günlük Yağ Tüketimine Dikkat Edilmeli

Süt, yoğurt gibi ürünler yarım yağlı veya yağsız tüketilmelidir. Etlerin görünen yağları, balık, tavuk gibi besinlerin derileri ayrılıp tüketilmelidir. Kızartma, kavurma gibi değil daha çok haşlanma, buğulama fırında, ızgara gibi pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.