Gıda Takviyesi Kullanmak Yaşlandırır Mı?

Beslenme bakımından takviyesi gereken gıdaların tüketilmesine gıda takviyesi denir. Bu takviyeler hap, tablet, kapsül gibi birçok formda olabilir. Gıda takviyelerinin birçok kombinasyonu ve çeşidi mevcuttur. Her besin grubundan belirli bir miktar almamız gerekir. Fazla alma durumunda da kötü etkiler olabilir.

Gıda takviyesi olarak satılan ürünler belirli doz önerileri yapılarak satılmaktadır. Şunu unutmamakta fayda var; gıda takviyeleri asla dengeli beslenmenin yerini tutamaz. İçerisinde meyve, sebze ve protein gibi tüm besin gruplarını içeren bir diyet listesi dengeli beslenmeyi sağlayacaktır.

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin gıda takviyelerinin önüne geçmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Gıda takviyelerine gerek duymadan dengeli beslenmeyle tüm besin gruplarının vücuda alınabildiğini söylemektedirler. Ancak günümüzde herkes sağlıklı bir beslenme planıyla beslenemeyebilir.

Uzmanların Avrupa’da yaptığı çalışmalara göre bazı mikro besinlerin vücuda alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bazı bireyler için bu gıda takviyeleri gerekli olsa da herkes için aynı durum geçerli değildir. Özellikle yüksek dozlarda alımlar kötü sonuçlara yol açabilir.

Kişiler alacakları gıda takviyelerinin etiketlerini iyi okumalı ve ona göre seçim yapmalıdır. Hamile kadınlar bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Fazla kullanım sonucunda doğumda kusurlar olabilir. Gıda takviyesi kullanmak hamileler için dozların aşılması durumunda zararlı olabilir.

Sonuç olarak; dengeli beslenmeye özen gösterin ve çocuklarınıza bu beslenme şeklini benimsetin. Ancak yetişemediğiniz durumlarda doktor kontrolünde önerilen doz ve miktarda ek gıda takviyesi alabilirsiniz. Gıda takviyesi kullanmak konusunda yaşlandırma özelliği olup olmadığı bilinmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.