Hamilelik Belirtileri (Annelik Belirtileri)

Anne olabileceğinizden şüpheleniyorsanız ve eğer anne olup olmayacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin pek çok kolay yolu bulunuyor. Test yapmadan önce emin olmak için bu belirtilere göz atabilirsiniz. Buradaki belirtilerin çoğu hamile kadınlarda görülen belirtilerdir. Fakat küçük bir azınlıkta yine de görünmeyebilir. Bu sebeple en sonunda emin olmak için çizgi testi daha sonra da doktora gidebilirsiniz.

Adette gecikme görülmesi

Adet kadının hamile kalmadığını gösteren en büyük işarettir. Fakat adette normalde görülmeyen değişiklikler yaşıyorsanız veya gecikme gördüyseniz bunun anlamı yumurtanın döllenmiş olması yani kısaca hamile olmanız olabilir. Her adette gecikme hamilelik işareti olmadığı gibi en iyisi diğer belirtileri de incelemeniz.

Göğüslerde boyut artışı, hassasiyet

Çocuk aracılığı ile salgılanan hormonlar ile hamilelik sırasında göğüsler süt dolar ve büyür. Aynı zamanda bu büyüme dolayısıyla hassaslaşır. Eğer hem adette gecikme görülüyor ise hem de göğüslerde normalde olmayan bir boyut artışı ve hassasiyet hissediyorsanız bunun anlamı hamilelik olabilir. Bu belirti hamileliğin erken safhalarında çok sık görülmez.

Mide bulantısı ve kusma

Herkesin bildiği belirtilerden olan mide ve bulantısı ve kusma hamilelik işareti olabilir. Hastalığınız yok ise, ateşiniz yok ise ve mide bulantısı gibi yılın belli zamanlarında yaşadığınız sorulan yok ise kusma ve mide bulantısı hamileliğe işaret ediyor olabilir.

İdrara Çıkma Sıklığında Artış

Erken hamilelik safhasında görülen bu belirti koyu idrar ve sık idrara çıkma ile kendini gösterir. En iyisi mi eskiden çıktığınız idrar sıklığı ile şimdiki sıklığı karşılaştırın.

Kabız/İshal

Değişen hormon dengesi ve alt üst olan vücudunuzda sindirim problemleri yaşamanız son derece doğaldır. Yukarıdaki belirtilerin yanında kabız, ishal veya başka bir sindirim sorunu yaşıyorsanız (Örn. karın ağrısı) bir test yapmanızda fayda var.

Bebeğin Olduğuna Dair His

Okuyunca belki de saçma geliyor olabilir fakat bilimsel araştırmalara göre anneler bebeklerinin olduğu hissedebiliyor. Bu sebeple eğer böyle bir sezgiye sahipseniz diğer belirtileri izlemekte fayda var. Sadece sezgi ile hamile olduğunuzu anlayamazsınız 🙂

Ani Duygusallık/Sinirlilik Halleri

Bebeğin sebep olduğu hormon değişimleri çok hızlı inişli ve çıkışlı olabilir. Adet zamanı olan duygu halleri ile karıştırmıyorsanız sürekli duygusallık ve sinirlilik, mide bulantısı, göğüslerde artış ve diğer belirtileri de hissediyorsanız bebek geliyor olabilir…

Aşermek

Büyük belirtilerden olan aşermek ilk aylarda yoğun olarak görülen bir tür yeme içme isteğinde artıştır. Olur olmaz saatlerde canınızın sevdiğiniz sevmediğiniz her şeyi çekme durumudur. Adet dönemindeki beslenme ihtiyacı ile karıştırılmaması gerekir.

Yukarıdaki tüm belirtilere sahipseniz ve son zamanlarda ilişki yaşadıysanız bebek geliyor olma ihtimali bir hayli fazla. Daha fazla bilgi öğrenmek için eczanelerde satılan hamilelik testlerinden alabilirsiniz. Bazı kişilerde doğru sonuç vermeyen çizgi testlerine güvenmiyorsanız doğum doktoruna danışabilir ve tam olarak doğru sonuçları öğrenebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.