Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

​​İçerisinde omega 3 yağ asidi, DHA (Doksaheksaenoik) ve EPA (Eikosapentaenoik) asidi ve D vitamini bulunan son derece yararlı olan balık yağı, hamilelik döneminde kullanıldığı takdirde bebek gelişimine oldukça fayda sağlıyor. Doktorlar EPA’nın kalp ve dolaşım sistemine, inflamatuar yanıt oluşumuna ve bağışıklık sistemi üzerine yararlı olduğunu ve DHA’nın ise beyin, göz ve sinir dokusuna oldukça yararlı olduğunu vurguluyor. Buda hamilelik sürecin de omega 3 yağ asitlerinin önemini oldukça arttırıyor.

Bebekler beyin dokusu gelişimi için gebelik sürecinde annenin omega 3 yağ asidini kullanıyor. Bu durumda annelerin omega 3 yağ asidi alma ihtiyacı yüksek oranla arttığı için hamilelik dönemin de balık yağı kullanımı kaçınılmaz hale geliyor. Ayrıca DHA ve EPA tüketimi arttığından dolayı annede erken doğum riski ve preeklampsi riski azalıyor. Bu durum bebeğin doğduğu andaki kilosunu da olumlu yönde etkiliyor. Fakat ne yazık ki günümüzde çoğu anne adayları hamilelik dönemin de balık yağının önemini ve faydalarını bilmedikleri için kullanmıyorlar.

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamileliğin 5.ayına kadar günde 1 tablet, kalan 4 ayda ise gün de 2 tablet olarak kullanılması öneriliyor. Tabi ki bu durum yeterli olan besinleri çoğunlukla tüketmeyenler için geçerli olabiliyor. Düzenli beslenenler açısından doktorlar tablet kullanımını yarı yarıya düşürebiliyor.

Emzirme Döneminde Balık Yağı Kullanımı

Doğumdan sonra emzirme döneminde annenin kullandığı balık yağı (omega 3) bebeğe emzirme yoluyla aktarıldığı için bebeğin sağlıklı büyümesine, bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasına, bebeğin ​​​​​​beyin ve sinir gelişimine olumlu yönde etki sağlıyor. Ayrıca bebeğin el ve göz fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine de katkı sağlıyor. Hamilelik sürecinde olduğu gibi emzirme döneminde de anne balık yağı kullanımını düzenli bir şekil de devam ettirebilir.

​​​​​​En İyi Balık Yağı (Omega 3) Markaları

Ocean Plus Omega-3 IFOS onayı mevcut cam şişede, balık jelatini formunda ve içerisinde 50 tablet bulunuyor. EFA-S 1200 Omega- 3 IFOS onayı mevcut, blister ambalajında, balık jelatini formunda ve içerisinde 45 kapsül bulunuyor. Krilom Omega-3 IFOS onayı mevcut, blister ambalajında, sığır jelatin formunda ve içerisinde 50 kapsül bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.