Hamilelikte Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelerin büyük sıkıntılarından biri olan mide ağrısını yok etmek veya en aza indirmek için beslenme büyük önem taşır. Bu süreçte anne adayları beslenmelerine dikkat ederek hem kendilerini hem bebeklerini korumalıdır.

Anne adayları hamilelik süresince bazı besinlerden uzak durmalıdır. Bu hem kendileri hem de bebekleri için önemli bir konudur. Hamilelikte en çok sıkıntı çekilen konulardan biri de mide ağrısıdır. Peki hamilelikte mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide Ağrısı İçin Çözümler

Hamilelikte Mide Ağrısı Çözümleri

Hamilelikte en çok çekilen konulardan biri kusma ve mide ağrısıdır. Elbette bu ikisini de yüzde yüz geçiremezsiniz. Ancak önlem alarak minimuma indirebilirsiniz.

Kafeinsiz Hayat

60’dan fazla bitkinin yapısında bulunan kafein gündelik hayatta sık olarak tükettiğimiz çay, kahve, kola gibi içeceklerde bulunmaktadır. Bu içeceklerden gündelik hayatlarınızda uzak durmalısınız.

Sigara-Alkol

Sigara ve alkol hayatınızın her anında size zarar verir. Özellikle gebelik döneminde olan bir annenin sigara ve alkol kullanımından kesinlikle uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde anne, hem kendi sağlığı hem bebeğin sağlığı ile oynamış olur.

Beslenmeye Dikkat

Yağlı, ekşi veya acılı besinlerden uzak durulması gerekir.

İştahınızı Kontrol Altına Alın

Anneler sık öğünlerde az az yemelidir. Birden yemeğe yüklenildiği takdirde hazmedemez. Yemek yedikten hemen sonra yatmak yerine kısa bir yürüyüş size ve bebeğinize iyi gelecektir. Ayrıca doktorunuzun önerebileceği mide ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Su Önemli

Bütün canlılar için su, hayati bir önem taşımaktadır. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için büyük bir etken yaratırken size de en az bebeğiniz kadar iyi gelecektir. Gebelik döneminde yaklaşık 3 litreye kadar su tüketimi sağlanmalıdır. Yemek esnasında su içmemeye özen gösterin.

Yeme Alışkanlığı

Bir lokmayı ağzınızda 25 defanın üzerinde çiğnerseniz daha kolay şekilde sindirebilirsiniz. Mide ağrınızı azaltabilecek etkenler arasındadır.

Stresten Uzak

Her koşulda stres vücudun en büyük düşmanıdır. Hamileyken stresten uzak durmalısınız. Mide ağrısının sebeplerinden biri strestir.

Kıyafet Seçimi

Evde otururken, televizyon izlerken veya uyurken sizi sıkabilecek, rahatsız edecek giysilerden her zaman kaçının.

Rahatlayın

Hamilelik dönemimde kendinize ve bebeğinize zaman ayırın. Kitap okumak, kısa süreli bir yürüyüş, rahatlatıcı müzikler veya izlediğiniz bir film sizi rahatlatacaktır. Bu dönemde kendi psikolojinize önem verin. Hormonlar nedeniyle anlık duygu değişimlerinin yanı sıra stresten uzak durduğunuzda daha rahat bir hamilelik dönemi yaşayabilirsiniz. Ayrıca yatarken yüksek yastık kullanmaya özen gösterin böylece mide ağrılarınızı en aza indirir veya yok edersiniz. Hamileliğin son 3 ayında sindirim problemlerinde artış görülebilir. Doktorunuza danıştığınızda aşırıya kaçmadan yapacağınız egzersiz iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.