Hamilelikte Zika Virüsüne Dikkat!

Anne ve bebeğini tehlikeye atan birçok unsurlar günümüz dünyasında her geçen gün çoğalıyor. Fakat zika virüsünün bunlardan biri olması çok daha öncelere dayanıyor.

İlk kez bir ormanda rastlanan, şuan ise 20’den fazla ülkede yaygın olan zika virüsü uzun yıllar adından söz ettirmese bile son üç yılda hızla yayılarak insanlara, özelliklede hamile kadınlar için tehlike arz eden bir durum haline gelmiştir.

Anne Ve Bebeğe Zararları nelerdir?

Zika Virüsü Özellikleri

Yukarıdaki tabloda Canada Sağlık Merkezi tarafından hazırlanan Zika Virüsü Özellikleri hakkında bilgiler görüyorsunuz.

Normal bir insanın ağır atlattığı virüs hamile bir kadına bulaştığında bebeğin kafatasının normalden daha küçük olmasına(mikrosefali) dolayısıyla beyin yapısının hasar görmesine sebep oluyor. Bebeğin yaşam süresini kısaltıyor, beyninde kalıcı hasarlar bırakıyor. Bu şekilde doğan çocukların sayısı her geçen gün hızla artıyor.

Brezilya’da Yaygın

Virüsün yaygın olmadığı zamanlar doğan bebeklerde fazla görülmeyen mikrosefali hastalığı virüsün gittikçe yaygınlaşmasının ardından Brezilya’da 4.000 vâka tespit edildiği uzmanlar tarafından doğrulandı.

Henüz yeni varlığından haberdar olunan virüs için araştırmalar sürerken bilim insanları birçok soruya açıklık getiriyor. Örneğin; Doğum yaptıktan sonra zika virüsü bulaşan annenin bebeğini emzirmesinde bir sakıncası olmadığı söyleniyor. Virüsün gitgide yaygınlaşması sonucu Rio olimpiyatlarının ertelenmesi çağrısı yapıldı.

Belirtileri nelerdir?

Ateş, kusma, bağ ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı, döküntü, gözlerde kızarma gibi belirtileri olan zika virüsünün aşısı veya belli bir tedavi yöntemi mevcut değil. Ağır atlatılıyor. Yine bu açıklamaları yapan uzmanlar aşının ancak on yıl sonra çıkabileceğini söylüyorlar.

Türkiye

Genç nüfusa sahip olan ülkemizde zika virüsü için ne yazık ki kesin bir sonuç söylenmesi doğru değil. Virüsü yayan sinekler Türkiye’nin kuzeydoğusundaki şehirlerde görülüyor. Bu da demek oluyor ki birçok Amerika ülkesi gibi Türkiye’de riskli bir konumda yer alıyor.

Bir diğer tehlike arz eden durum ise jeopolitik konumundan dolayı uluslararası bir öneme sahip olan ülkemize dışarıdan gelebilme ihtimali oldukça yüksek olması.

Zika Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

  • Yaşanan olaylardan bilindiği üzere hamileler dışında atlatılabilir olan hastalıktan azımsanmayacak bir tedbirle korunabiliriz.
  • Virüsün yaygın olduğu şehirlerden kaçınmalı, sık sık seyahat etme lüksünden bir müddet uzak durmalıyız.
  • Diğer korunma yolları uzun kollu giysiler giymek, virüsün yaygın olduğu mevsimlerde Kuzey ormanlarından uzak durmak, klimalı ortamlarda durmak ve bulunduğunuz ortamda sivrisinek kovucu bulundurmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.