Kadınların En Çok İşlediği Suçlar Nelerdir?

Cezaevinde olan kadın oranına baktığımızda son 3 yıldır büyük bir artış bulunmaktadır. Kadınların işlediği hafif suçlar olduğu gibi ağır suçlar da bulunmaktadır. Kadınların işledikleri suç ve nitelik bakımından erkeklerden farklı olduğu görülmektedir. Tüm dünyadan alınan verilere göre de erkek suçlular her zaman kadın suçlulardan sayıca daha fazla olmuştur.

Nitelik Bakımından Daha Hafif Suçlar

Nitelik bakımından da erkekler kadınlara oranla daha ağır suçlar işlemişlerdir. Kadınlar suç işleme hatasını daha erken yaşlarda yapmıştır. Hukukta genel olarak suçlunun kadın ya da erkek olmasının önemi yoktur. Bilimsel araştırmalara göre kadınlar suç işledikleri zaman bazı nedenlerden dolayı erkeklerden daha geri planda kalmaktadırlar.

Kadınların işledikleri suçlar incelendiğinde genellikle hırsızlık ve fuhuş gibi ağır suçlar olmadığı görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre kadınların adam öldürme gibi suçları genellikle kendilerini koruma amacıyla yaptığı görülmektedir.

Genellikle Planlanmamış Suçlar

Görülen şiddet neticesinde tepki veren kadın planlı bir eylemde bulunmamış olur genellikle. Kadına şiddet günümüzde dahi büyük bir problemdir. Kadına şiddet birçok kadın cinayetini de ardı sıra getirmektedir. Kadınlar tarafından ise nefsi müdafaa cinayetleri işlenmektedir.

Kadınların yaptığı ağır suçlar arasında her türden suç vardır. Ancak bunların erkeklere oranla çok az olduğunu söyleyebiliriz. Kadınların yaptığı ağır suçlar genellikle kendini eşinden ya da tecavüzcüsünden korumak amacıyla yaptığı nefsi müdafaa suçlarıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi erkeklere oranla kadınlar daha çok hafif suçlardan içeride bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.