Kardeş Bekleyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Aileye yeni bir ferdin katılması tüm aile için oldukça heyecan verici bir durumdur. Mutluluk bu konuda en belirgin duygu olsa da ebeveynler bebeğe yeterince iyi bakım yapıp yapamayacakları konusunda endişeye düşebilir.

Bir kardeşe sahip olacağını öğrenen çocuklar için ise bu durum daha zorlayıcıdır. Kıskançlık ve kızgınlık ile tepkisini veren çocuk aileler için de zorlayıcı olabilir. Ebeveynlerin ise bu konuda çocuğun psikolojisini anlamaya çalışması önemlidir.

Çocuğa Kardeş Sahibi Olacağı Nasıl Söylenmeli?

Çocuğa bu haber verilirken çocuğun yaşı ve düşünce yapısına göre haber vermek en doğrusu olacaktır. Bir buçuk yaşından küçük çocuklara ise bir açıklama yapma gereği hissetmemek normaldir. Çünkü çocuk bunların bilincinde olacak düzeye henüz gelmemiştir.

2 yaşından büyük çocuklara ise bu haber anne karnının belirginleşmeye başlamasından itibaren haberinin verilmesi gerekir. Bu çocuğun adapte olabilmesi için gereken süreyi elinde bulundurmasını sağlar. Bu haberi alan çocuğun en büyük korkusu anne ve babasının ilgisini kaybedeceğini düşünmesidir.

Kardeş kıskançlığı hastalık derecesinde olmadığı sürece olağan bir durumdur. Bu sürecin çocuk içinde zor olduğunu unutmamak gerekir. Çocuğa verilen ilgiyi kesmemek ve aynı ilgiyi ona da göstermek çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi açısından önemlidir.

Kardeş kıskançlığını engellemek ne kadar zor olsa da çocuğa bu süreçte alıştırarak kardeşi olduğunu söylemek ve bazı şeyleri alıştırmak çocuğun bu süreci sağlıklı atlatmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.