Kardeşlerin Birbirini Kıskanması

Birden fazla çocuğun aynı evde bulunması çocuklar arasında kıskançlık ortamını oluşturabilecek bir durumdur. Anne ve babalar için iki kardeş arasında dengeyi kurmak oldukça zor bir durumdur. Kıskançlık da bir duygudur. Yeni gelen bir kardeşle annenin sevgi ve ilgisinin azalacağını düşünen çocuk kardeşini kıskanmaya başlar.

Kıskançlık doğal bir uygudur. Yeri geldiğinde rekabet etmeyi yeri geldiğinde de paylaşmayı çocuklar bu şekilde öğrenir. Önemli olan nokta ise ebeveynlerin bu rekabet ortamında nasıl çözüm ürettikleridir. Bu noktada iki çocuğa da dengeli davranmak önemlidir.

Çocuklar Neden Kıskanır?

Aileye yeni bir ferdin katılması tüm dengeleri değiştirir. İlk çocuk için aileye yeni bir bebeğin katılması ona karşı verilen ilginin azalacağı algısını oluşturur. İlk çocuk doğduğundan beri evin tek ilgi odağı olduğundan dolayı yeni bir çocuğun aileye katılması onun için zor bir süreç olabilir. Bu nedenle çocuğu iyi anlamak gerekir.

Anne ve Babalara Öneriler

Çocukların kişisel özelliklerini fark edin. Her çocuğun özel olduğunu unutmayın.

Kardeşler arasında rekabeti arttıracak durumlara izin vermeyin. Aile birliğinin sağlanmasına yardımcı olun.

Kardeşler arasında olan her kavgaya müdahale etmeyin. Sorunları kendi başlarına çözmelerine izin verin. Sadece fiziksel kavgalarda müdahalede bulunun.

Aile içerisinde uygulanacak kurallar belirleyin.

Kardeşlerin birbiriyle dayanışma içerisine gireceği ortamlar yaratın. Bu durum onlarda kardeşlik ve birlik duygusunu oldukça fazla bir şekilde arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.