Kış Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kış aylarında gebe olan kadınların daha rahat bir hamilelik geçirmesi için beslenmelerine, psikolojilerine dikkat etmeleri gerekir. Kış aylarında hamile olan kadınların şansı yüksektir. Bu dönemde alacakları meyve sebzelerde bolca vitamin bulunur. Anne adayının beslenmesi önemlidir, bu yüzden hamileliğinde mevsimlik sebze ve meyve tüketmesi gerekir. İlk aylarda gebe olan kadınlar günlük ihtiyaçları kadar besin almalıdırlar. İlerde kilo sıkıntısı çekmemek için bu önemlidir.

Hem de bir yandan bebeğin sağlığı içinde önemli bir unsurdur. Protein alımına da dikkat etmeleri gerekir. Hem hayvansal hem de bitkisel proteinlerden almaya özen göstermelidirler. Hayvansal protein olarak et, yoğurt, süt, yumurta tercih edilebilir. Balık tercih etmeye de özen göstermelisiniz. Balık omega 3 yönünden zengin bir besin olduğu için bebeğin gelişimine de katkı sağlar. Bitkisel protein olarak, kuru baklagil, barbunya, fasulye tercih edilebilir.

Beslenmeye Dikkat

Hamile kadınlar kalsiyum almaya dikkat etmeleri gerekir. Bebeğin 8. haftadan itibaren kemikleri oluşmaya başlar ve gelişmesi için kalsiyum önemlidir. Kış mevsimi balık yönünden zengin olduğu için kalsiyum ihtiyacını balıktan karşılayabilirisiniz. Gebelerde demir eksikliği dahilinde yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve çarpıntıya neden olur. Demir eksikliği çekildiğinde bebekte gelişim bozukluluğu gözlenebilir. Vitamin ve protein gibi ihtiyaçları yiyeceklerden alabilirsiniz fakat demir ve kalsiyum ilaç olarak da alınmalı. Süt ve süt ürünleri bebeğin diş gelişimi ve kemik gelişimi için önemlidir, çünkü içerlerinde kalsiyum ve protein bulundurur.

Gebe olan kadınların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Beslenmelerine dikkat ederken tükettikleri miktarda önemlidir. Annenin ve bebeğin sağlığı hava şartlarına, yedikleri ve içtiklerine, yaşadığı ortama, fiziksel etkenlere, psikolojik duruma ve annenin alışkanlıklarına bağlıdır.

Zararlı Ve Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Annenin fast food ürünlere dikkat etmesi gerek. Hazır markette satılan meyve suları yerine evde kendi hazırladığı meyve suları tüketmesi daha iyidir. Katkısız ve mevsimindeki besinleri tüketmeye önem göstermelidirler.

Kıyafette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarında ısınmak için sentetik ve naylon kıyafet giymek zararlıdır. Kış aylarında hava geçirme özelliği olan kıyafetler tercih edilmeli pamuklu ve yünlü kıyafetler tercih edilebilir.

Bir diğer hususta kış aylarında güneşten daha az faydalanıldığı için günde bir saat yürüyüş hamilelere iyi gelir, günlük D vitamini alması için yeterli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.