Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Her çocuk doğduğu an itibarı ile belli periyotlar ile baz aşılarını olması gerekir. Ülkemizde bu periyotları T.C. Sağlık Bakanlığı belirlemekte ve takip etmektedir. Sağlık bakanlığı bu işleyiş ile çocukları bulaşıcı hastalıklardan ve kızamık başta olmak üzere birçok hastalıktan korumaya çalışmaktadır.

Peki  Kızamık  Aşısı  Ne  Zaman  Yapılır?

Kızamık Aşısı :  Kızamık enfeksiyonuna bağışıklık sağlamaktadır.

Kızamık aşısı (KKK) 3’lü bir aşıdır. Bunlar;

K  : Kızamık

K : Kızamıkçık

K : Kabakulak Aşısı

3’üde aynı enjektöre ilave edilerek uygulanır.Kızamık aşısı ülkemizde 2 doz olarak yapılır. Kas içine veya cilt altına uygulanır.Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre bebek doğduktan 12 ay sonra yani 1 yaşında 12. Ay sonunda  (1. Doz) ve ilköğretim 1. Sınıfta pekiştirme adı altında Kızamık aşısı (KKK) uygulanır.(2. Doz)

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)  yaptığı bir araştırmaya göre çocuklar için kullanılan aşı takvimi tekrar gündeme geldi. Ülkemiz içinde bir hayli önemli olan bu rapora göre aşı reddi nedeni ile Kızamık vakaları ciddi oranda arttı. Ülkemizde aşılar neden reddediliyor diye sorarsanız eğer çocuğumuzun aşı sırasında geçici bir süre için acı çekmesi ve ebeveynlerin bu duruma dayanamaması.

Döküntülü bir hastalık olan kızamık yetersiz aşılama yapıldığında büyük hastalıklara hatta ölümlere dahi neden olabiliyor. İşte bu sebeple de bu anlamda bilinçli bir şekilde hareket ederek çocuklarımızın Kızamık aşısını aksatmamamız gerekmektedir. Tabi bu kural sadece Kızamık aşısı için değil tüm aşılar için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.