Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlar, bu tanıdık geliyorsa bakın. Bir sabah bir aynaya bakıp, daha uzun ve yuvarlak olduğunuzu fark ettiniz. Gecelik boyunca, göğsünüzün daha büyük olduğunu görürsünüz. Birkaç hafta öncesine benzediğini hatırlamıyorsun! Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, daha önce hiç saçınızın olmadığı yerlerde saçları fark etmeye başlıyorsunuz. Okuldaki kızların dönemlerini öğrenmek için konuştuklarını duydunuz ve bunun yakında size gelip gelmeyeceğini merak ediyorsunuz. Aynı gün son derece hassas ve süper hassas hissediyorsunuz. Dünyada neler oluyor? Ergenliğe hoşgeldiniz.

Teknik olarak, ergenlik, doğanın, bir çocuğun üreme uğruna yetişkinliğe dönüşme şeklidir. Kızlar ve erkekler ergenlik döneminden geçerken, kızlar ergenliğe ve cinsel olgunluğa erken yaşlarda erkeklerden daha fazla erişirler.

Peki bu değişikliklerin hepsine ne sebep oluyor? Hormonlar! Aslında, kadın hormonu östrojen vücudunuzdaki tüm değişiklikleri tetikleyen ana. Kızların ergenlik döneminde beklediği bazı değişikliklere bakalım.

Yükseklik ve Ağırlıkta Artış
9 yaşından başlayarak, kızlar yetişkin boylarının yaklaşık% 17 ila% 18’ini kazanmaya başlar. Birisi “tüm eller ve ayaklar” olduğunuzu belirttiyse, bu doğru! Kolların ilk önce, sonra bagajın içinde. Çoğu kız, ilk dönemlerine (menarş) başlamadan altı ay kadar hızlı büyürler.

Muhtemelen ergenlik döneminde kilo alırsınız – çoğu kız yapar. Üst kollar, uyluklar ve üst sırtta daha fazla vücut yağı görebilirsiniz. Kalçalarınız daha yuvarlak ve daha geniş olacak; belin daralır.

Doktorunuz, her yıl düzgün bir şekilde büyüdüğünüzden emin olmak için boyunuzu ve kilonuzu kontrol edecektir. Eğer çok hızlı kilo alıyorsanız, egzersizinizi artırmanız ve meyve ve sebzeleri abur cuburlar yerine kullanmanız gerekebilir.

Ergenlik Göğüs Gelişimi
Meme gelişimi, kızlarda ergenliğin erken bir belirtisidir. Bu, bazı kızlarda 9 yaşından önce, ancak daha sonra başkalarında olabilir.

Eğer kendinizin bilincindeyseniz, gerçek bir desteğe sahip olmayan yumuşak bir sütyen olan “antrenman sütyenini” giymeye başlamak isteyebilirsiniz.

Annenle ya da ablayla ya da bir antrenman sütyeni almayla ilgili bir teyze konuş. Rahat olanı aldığınızdan emin olmanız için size yardımcı olabilirler ve bu da giysilerinize güvenmenizi sağlar.

Saçlarda Artış
Çoğu kız için meme gelişimi ergenliğin ilk belirtisidir, diğerleri ilk önce kasık tüylerini fark edebilir. Kollarınızda ve bacaklarınızda, koltuk altlarınızda ve kasık bölgenizdeki saçlarda bir artış ergenlik çağındaki kızlarda olur.

Bacaklarınızı ve koltuk altlarınızı tıraş etmek istiyorsanız, annenize veya en güvenli tıraş bıçağı seçimiyle ilgili güvendiğiniz bir kadından isteyin. Tıraşta deneyimli bir kişi size nasıl güvenli tıraş yapılacağını göstermelidir; hafif bir tıraş kremi, su ve bir tıraş bıçağı kullanıyor.

Tüm kadınların vücut tüylerini tıraş etmediğini unutmayın. Bazı kültürlerde, koltukaltı ve bacakların tıraşsız bırakılması kabul edilebilir. Sizin ve ailenizin gelenekleri için en iyi olana karar vermelisiniz.

İlk Adet Döneminiz
Göğüsler geliştikten hemen sonra, çoğu kızın ilk adet dönemi vardır. Bu genellikle 12 ile 13 yaşları arasında olur, ancak menstruasyon erken veya geç başlayabilir. Bir adet dönemi boyunca, iki ila dört gün arasında daha hafif bir akışın olduğu iki ila üç gün daha ağır kanama vardır.

Menstruasyon tüm kızlara olur. Bu üreme döngüsünün bir parçası, bu yüzden bu konuda daha fazla bilgi edinmek için utanmamayı deneyin. Annenle konuş, ya da senin dönemine sahip olmakla güvendiğin bir yetişkinle konuş.

Dönemin boyunca, hijyenik ped veya tampon kullanmanız gerekir. Anneniz (veya başka bir yetişkin) bu ürünleri satın alabilir ve bunları nasıl kullanabileceğinizi gösterir. Okul gününüzde döneminizin aniden başlaması durumunda okul dolabınızda ekstra ped veya tampon bulundurduğunuzdan emin olun. Eğer unutursan, bir okul hemşiresi görmesini isteyin ya da bir kadın öğretmene yardım isteyin.

Krampları ve Döneminiz
Kramplar, döneminiz boyunca hormon üretiminin artmasından kaynaklanır. Bu rahim kaslarının kasılmasına neden olur. Şunları da fark edebilirsiniz:

Üst baldırlarınızda ağrıyan
Sırt ağrısı
Şişkinlik
Mide bulantısı
İshal
yorgunluk
İbuprofen (Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlar, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Karnınıza bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi koymak da yardımcı olabilir. Sıkışıklığınız şiddetliyse, sağlık uzmanınızla konuşun.

Kızlar ve Ruh Hali
Ergenlik döneminde hormonlardaki dalgalanmalar nedeniyle, birçok kız, özellikle dönemlerinden hemen önce, zaman zaman mizahi hissetmektedir. Bu premenstrüel sendrom (PMS) denir. PMS neden olabilir:

sinirlilik
Zorluk uyku
Sıvı tutma
kaygı
Diyet özlemleri
Döneminiz başladığında, PMS belirtileri genellikle ortadan kaybolur. Ruh halinizi yükseltmek ve en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olmak için PMS ve döneminiz boyunca egzersiz yapmak yararlı olur. Ruh haliniz normalden düşükse, sağlık hizmeti sağlayıcınız ile duygularınız hakkında konuşun.

Bazı kızlar, arkadaşlarına göre ergenliğe geçtikleri takdirde benlik saygısı ve beden memnuniyetinde bir azalmaya sahiptir. Diğer kızlar ergenlik çağına girdiklerinde arkadaşlarından daha farklı hissederler. İşte bu yüzden, bedeninize neler olduğunu anlamak ve her kızın aynı değişikliklerden geçtiğini anlamak önemlidir – bir süre sonra. Ancak, 14 yaşına kadar ergenlik döneminden geçmemişseniz, menstrüasyon da dahil olmak üzere, sağlık hizmeti sağlayıcınızı görmelisiniz.

Dengeli bir diyet yemek, günlük egzersiz, bol uyku alma ve bu süre zarfında sağlıklı bir kiloda kalmak önemlidir. Birincil sağlık hizmeti sağlayıcınızı düzenli kontroller için görmeye devam edin, böylece elinizden gelenin en iyisini yapın ve sorularınızla ya da çakışmalarınızla ilgilenmek için bilgili birine sahip olabilirsiniz.

Kızlarda Ergenlik Dönemi” için 3 yorum

 • Temmuz 26, 2018 tarihinde, saat 6:31 pm
  Permalink

  çok yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim 🙂 ben de henüz yeni ergenliğe giriyorum ilk başta çok korkmuştum ama korkmanıza gerek yok kızlr birz cesr olun yeter 🙂

  Yanıtla
 • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 12:53 pm
  Permalink

  kızlara adet olunca tokadı yapıştıracaksın ki öğrensinler 😀

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 1:49 pm
   Permalink

   ne diyorsun sen ne alaka tokat falan? böyle yaparsan ileride daha büyük sorunlara yol açar…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.