Kolera Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır?

Dünya tarihinde ilk defa 1883 yılında Mısır’da yaşanan bir salgın sebebi ile keşfedilen kolera hastalığı yıllar boyunca binlerce ölüme neden olmuş bir hastalıktır. Peki, kolera nedir? Kolera hastalığı nasıl anlaşılır?

Genellikle gelişmemiş toplumlarda görülen Kolera öncelikle “Vibrio cholerae” isimli bakterinin neden olduğu bir bağırsak hastalığı dolayısıyla karşımıza çıkar. Bu mikroorganizmalar ince bağırsağı parazitlendirerek ishal ve kusmaya sebep olur. Kolera akut,  yani çabuk ilerleyen bir hastalıktır ve sadece insanlarda görünen bir hastalıktır. Ayrıca son derece ölümcül bir hastalıktır.

Peki, Kolera Nasıl Bulaşır?

Hastalık mikropların bulunduğu kirlenmiş su ve gıdaların tüketilmesi ile bulaşır.Kalabalık ortamlar ve toplum olarak hijyene dikkat edilmediği durumlarda bulaşır.Bu sebeple de hem kişisel hem de toplumsal olarak hijyene dikkat etmemiz gereklidir.

Peki, Kolera Nasıl Anlaşılır?

Hastalık özellikle 2-5 yaş arası çocuklarda daha sık görülmektedir. Kolera hastalığına yakalanan kişilerde görülen en büyük belirti şiddetli ishaldir. İshale ek olarak kusmada eşlik ettiğinde koleradan şüphelenmeye başlanılabilir. Sadece laboratuvar ortamında yapılan dışkı testleri sonucu tespiti mümkün olan ince bağırsak parazitleri, zamanında ve doğru müdahale ile vücuttan atılabilmektedir.

Kolera Hastalığının Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerin birini veya birden fazlasını kendinizde görüyorsanız uzman bir hekime görünmelisiniz.

Karın ağrısı ve şişlik
-Ağızda kuruluk ve ses kısıklığı
Nabzın çok hızlı atması
-Solunum yetersizliği
Bitkinlik ve inleme
-Tansiyon düşüklüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.