Oyunun Çocuğun Zekası Üzerindeki Etkileri

Oyun çocuğun bir şeyler öğrenme alanıdır. Çocuk çoğu şeyi oyun oynayarak öğrenir. Fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimi bu sayede olur. Oyun bir bakıma çocuğun gerçek hayata hazırlandığı güvenli bir ortamdır.

Oyun oynarken çocuklar bir yandan kaba ve ince motor kaslarını geliştirirler. Yeni doğan bebeklerin bile ayaklarını ve ellerini hareket ettirmesi onların bu kaslarını geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk biraz daha büyüdüğünde ise top atma oyunları gibi oyunlar el-göz koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur.

Oyun aynı zamanda çocuğun bilişsel becerilerinin de gelişim gösterdiği bir alandır. Çocuk hayal kurmayı da oyunlar sayesinde öğrenir. Aynı zamanda hafızası da gelişir. Çocuk çevreyi keşfetmek ve öğrenmek için oyunu bir aracı olarak kullanır.

Oyun sayesinde dış dünyayı öğrenir ve tanır. Çocuklar üç yaşına kadar genellikle yalnız oynamayı tercih eder. Ancak 3 yaşından sonra akranlarıyla iletişim kullanmaya başlar. Tam bu noktada oyunların çocuğa sosyal olarak ne kadar katkıda bulunduğu görülür.

Okul öncesi olan çocukların günde 5 saat ve fazlası bir süre oyuna ihtiyaçları vardır. İlkokula giden çocuklar için ise bu süre en az üç saattir. Okula giden çocukların ebeveynlerin ise çocuğu oyun konusunda çok fazla kısıtlaması yanlış bir tutumdur. Ebeveynlerin çocuklara özgürce oyun oynayabilecekleri kadar süre ve yer imkanı verdiklerinden emin olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.