Süt Emzirmek Anneyi Zayıflatır Mı?

Emzirmeye yeni başlayan annelerin büyük kısmının (yarısından fazla) sorduğu “Emzirmek Zayıflatır Mı?” sorusunun cevabı pek çok bilim insanı tarafından çoktan verildi bile. Bu sorunun sorulmasının en büyük nedeni hamilelik ile alınan kiloların verilmek istenmesidir. Anneler emzirirken zayıflayacaklarını duyup rahatlamak isterler. Bebeği emzirmek doğum yapan kadını zayıflatan bir olaydır. Hamilelik döneminde alınan kilolar doktorlar tarafından normal kabul edilir. Sebebi ise hamilelik sebebiyle hareketin kısıtlanması ve daha çok yiyeceğin tüketilmesi.

Kadın doğum uzmanları bu konu hakkında, “Emzirmek kilo verdirmektedir fakat kilo vermeye, zayıflamaya odaklanılıp sütten kesilinmemesi de oldukça önem arz eder.” gibi tavsiyelerde bulunuyor. Bu eylemdeki yanlış nokta emzirmenin zayıflamaktan daha önemli olması. Bebeğine değer veren tüm kadınlar beslenmesine dikkat eder ve süt dönemi bitene kadar zorlayıcı diyetler yapmaz.

Emzirmek Zayıflatır, Peki Nasıl?

Bebeği emzirmenin ve süt üretiminin zayıflattığı belli deneyler ile kanıtlanmış ve mantığa uyan bir savdır. Fakat buna rağmen bazı okuyucularımıza bu olayın nasıl gerçekleştiğini aktaracağız. Vücuttaki tüm eylemler bir miktar enerji harcar. Bu enerjiyi kalori olarak adlandıralım. Sadece düşünerek ve duygu değişimleri ile bile kalori harcarsınız. Fakat önemli olan kalori harcamak değil harcanan kalori miktarıdır. Örneğin koştuğunuz zaman sadece düşünmekten fazla kalori harcamış olursunuz.

Vücudun süt üretimi de kalori harcayan olaylardandır. Bebek sütle beslenir ve belli bir kaloriyi vücuduna alarak enerjiye çevirir. Yani siz aldığınız besinlerden bir besini bebeğinize aktarmış oluyorsunuz. Bunun sonucunda elbette ki belli miktarda bir kalori harcamış olursunuz. Bu sebeple diyette bile olsanız normalden daha fazla kalori ve besin alarak bebeğinize enerji aktarımı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.