Süt Yapan Yiyecekler Ve Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Bebeğini kucağına aldığından beri en büyük telaşı  süt vermek ve kalitesini, miktarını artırmak olan anneler her gün yeni bir çözüm arayışına giriyorlar. Besinlerle ve takviye çaylar ilaçlarla bebeklerine en güzel besini sağlamaya çalışıyorlar. Doğum sonrası stresli dönem ve uyku bozuklukları en büyük düşmanıdır.

Çünkü sütlerindeki azalamanın en büyük etkinidir bunlar. Öncelikle moral yükseltmelerine ihtiyacı vardır annelerin. Stres faktörüne direk bir saldırı ile en büyük engeli aşmalıdırlar.Çünkü bilinmelidir ki süt bol faydalı ve karmaşık yapısına rağmen basit beslenme düzenleriyle artabilir.

Emziren annede süt arttırmanın pek çok yöntemi bulunuyor.

Zaten bebeğiniz düzenli emiyorsa ve gelişiyorsa buna paralel olarak da sütünüz artacaktır.Az önce de dediğimiz gibi sütü artıran tüketicisi tabi. Yani bebeğiniz. Öncelikle bebeğinizi günde en az 8-12 kez emzirmeye özen gösterin. Gelişen bebekle beraber sütte bebeğe yetmek için artacaktır.Beslenmeniz ile süt artırma işlemine gelince ise basit ve bilindik tarif ve yöntemler mevcut.

Öncelikle ana öğünlerinizde tüketebileceğiniz gıdalara değinelim. Bakliyat listenin en başında yer alıyor. Nohut, fasülye gibi bakliyatlarla bitkisel kaynaklı protein değerinizi artırmış olursunuz. Hem dengeli bir kilo durumuna ulaşır hem de besin değeri yüksek olan bu bakliyatlarla sütünüzü artırabilirsiniz.

Bazı tür yemekler emziren anne sütünü arttırmak için en iyisi.

Klasik nohut ve fasülye tariflerine göre protein değeri yüksek et ile kombine edip güzel bir ana öğün çıkarabilirsiniz. Ya da her zaman aynı tarifle yola çıkmak istemiyorsanız haşlanmış nohutla ve tahini birleştirerek ve sarımsak maydanoz ile süsleyerek de bunu sağlayabilirsiniz. Ya da haşlanmış fasülye ile salıklı salatalar hazırlayabilirsiniz.

Bol mesinli mercimek çorbalarını da unutmamak gerekir. Çünkü hem bu dönem de besin alışkanlığınızı düzeltecekken hem de süt yapımında vücudunuza destek olacaktır. Daha sonra ana öğünler için omega kaynağı balıkları unutmamalısınız.

Belli tarz besinler içerisindeki vitaminler ile süt arttırmaya yardımcı olur.

Haftada en az iki sefer balık tüketmeniz gerekir. Kırmızı ve beyaz et ile de sütün ham maddesi diyebileceğimiz protein desteğinizi daha da güçlendirebilirsiniz. Tabi bu ana öğünler de alınan bakliyat et ve balık ürünlerini sebzeler ve yeşilliklerle kombin etmelisiniz.

Bu süre zarfında enerjinizden olup uyku düzeninize zarar vermemeniz gerekir. Çünkü uykusuzluk süt artımına zarar.Böylelikle makarna ve tam buğday ekmeği ile de Karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ara öğünlerde ise bol bol kuruyemiş ve kuru meyvelerle doğal şeker ihtiyacınız karşılar ve taze mevsimlik meyvelerle de vitamin ihtiyacınızı giderip süt üretimine devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.